DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Sportovní masáž

 

Proč na masáž?        

• masáž má výborné regenerační účinky.
• pomáhá při léčbě nežádoucích stavů jako je stres, bolest hlavy, problémy s pohybovou
  soustavou atd.
• má příznivé účinky na krevní a lymfatický oběh, který nám zaručuje regeneraci a
  obranyschopnost organismu.
• masáž dokáže ulevit od bolesti zad a předejít vážnějším stavům.
• díky urychlenému metabolismu při masáži dochází k rychlejšímu odbourávání   tuků,odstranění

  odumřelých buněk z pokožky                                                                                                                                                                                   

Podrobněji o účincích masáže:

1. Hlubší uvolnění – Jak se masírovaný v průběhu masáže uvolňuje, prohlubuje se činnost zpětnovazebného okruhu mezi nervovými zakončeními v kůži a mozku. V tomto okruhu probíhá výměna signálů, což dále vede k uvolnění těla a k prožívání pozitivnějších pocitů v mysli. To má zároveň nesmírně prospěšný účinek na celý nervový systém.

2. Lepší zdravotní stav kůže – Třením je zvyšováno teplo, dochází ke stimulaci jemné sítě vlásečnic v kůži a následně k intenzivnějšímu přísunu čerstvé krve do pokožky. Tím jsou kůži dodávány živné látky, odstraňovány škodliviny a je urychlena obnova buněk v jejich povrcho-vých vrstvách. Kůže se stává pružnější, poddajnější a měkčí.

3. Zlepšené dýchání – Při masáži konkrétních partií těla, jako je hrudní koš nebo záda, mohou masérovy pohyby pomoci uvolnit sevření klientova hrudního koše a klient poté často dýchá výrazně pomaleji a hlouběji.Dochází k tomu zcela spontánně a klienti bývají často překvapeni, když si uvědomí, jak povrchní a mělké bývá jejich běžné dýchání.Masáž pomáhá opětovnému obnovení optimálního způsobu dýchání a napomáhá tak odstranit či zmírnit potíže dýchacích cest, jako je astma nebo bronchitida.

4. Lepší trávení – Masáž, konkrétně partií břicha, pomáhá zlepšit průchod trávené potravy i jejích zbytků tlustým a tenkým střevem. Uklidňující aspekt masérových dotyků navíc uvolňuje emocionální napětí nebo úzkost,které často pociťujeme jako žaludeční nervozitu.Je překvapující, kolik napětí ukládáme v partiích břicha a právě z tohoto důvodu vyžaduje celá tato oblast velmi citlivou a uklidňující masáž.

5. Lepší odvádění toxických látek – Účinné odstraňování škodlivin z těla závisí na dobré činnosti lymfatického systému, jehož optimální funkčnost úzce souvisí s dobrým krevním oběhem. Pravidelné masážní procedury mají prospěšný účinek na partie těla, v nichž se toxické látky hromadí, jako jsou lýtka, stehna nebo hýždě. V těchto částech těla mají toxické látky tendenci ukládat se a hromadit jako tuky v podobě tzv. celulitidy.

6. Lepší krevní oběh – Masáž stimuluje vlákna svalové tkáně, přivádí do nich čerstvou krev a současně odvádí nahromaděné přebytečné škodliviny. Prohřátí tkáně a lepší krevní oběh současně pomáhají uvolnit bolestivé nebo zatuhlé partie a tak usnadňují a zvyšují pohyblivost těla. Masér ho pociťuje jako teplo nebo horko pod svými dlaněmi, klient pociťuje zvýšené prokrvování jako šimrání a mravenčení v kůži a ve svalech.

                                                         

Kdy nejít na masáž?

Ačkoli je běžný účinek masáže na organismus pozitivní, existují určitá onemocnění či stavy, při kterých není možné masáž provádět nebo je třeba omezit masáž jen na některé části těla. Důvodem je skutečnost, že oslabený či nemocný organismus by nemusel masáž snášet dobře a mohlo by tak dojít ke vzniku určitých zdravotních komplikací nebo zhoršení stávajícího onemocnění.
Pokud trpíte některou z celkových kontraindikací, nemá smysl se na masáž objednávat. V případě částečné kontraindikace vždy informujte maséra před začátkem masáže!

Celková kontraindikace
• nadměrná fyzická zátěž, zde je nejlepší počkat s masáží do druhého dne
• po jídle, je vhodné počkat alespoň hodinu po jídle
• zánětlivá či infekční onemocnění celého organismu (chřipka, angína apod.)
• horečnaté stavy
• při intoxikaci organismu (mužití alkoholu, drog a jiných omamných látek )
• nádorová onemocnění – v době akutního průběhu nemoci a dále ještě 3 roky po doléčení, ale raději se zeptejte svého ošetřujícího lékaře zda je masáž vhodná

Částečné kontraindikace – kdy na masáž přijít můžete, ale masáž bude nutné uzpůsobit speciálně Vašemu zdravotnímu stavu či vynechat určitou část těla.
• křečové žíly (varixy) – není možné masírovat oblast jejich výskytu
• akutní záněty svalů, šlach, kloubních pouzder – není možné masírovat postiženou oblast
• kožní onemocnění ( lokální ) – pokud se jedná o infekční onemocnění (vč. bradavic), není možné na postižené části těla masáž provádět; u ekzémů, lupénky a dalších neinfekčních onemocnění kůže záleží na doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře

Celkovou masáž nelze také provést, když se léčíte s těmito nemocemi. 

• cukrovka
• epilepsie
• kardiovaskulární onemocnění – vysoký, nízký, kolísavý krevní tlak
Při těchto onemocněních je vhodné, po konzultaci s lékařem, rozdělit celkovou masáž na etapy. Například v pondělí Vám namasíruji záda, šíji, ve středu nohy a ruce..